Nehéz megtalálni a szorulás okait

A nehéz székletürítés olyan dolog, amiről senki nem beszél szívesen, de ritka, hogy valakit ne kínozott volna meg, akár többször is élete során. A szorulás okai akkor keresendőek, ha ritka és nehéz a székelés. Két székletürítés közötti idő egyénenként változó, vannak akiknek naponta háromszor is van székletük.

Ugyanúgy előfordul az is, hogy csak hetente egyszer-kétszer kerül sor székletürítésre. A szorulás okai kereshetőek, ha megfelelő táplálkozás mellett, az ürítések száma heti három alkalomnál kevesebb, vagy kettő között 48 óránál hosszabb idő telik el. A diagnózis megállapítását a tünetekből kiindulva érdemes elkezdeni.

Szorulás okai

Szorulás okai

Meg kell vizsgálni, hogy erőlködni kell ahhoz, hogy a sikeres legyen a székelés, az esetek legalább 25%-ban kemény a széklet és mennyi a száma hetente. A szorulás okai sok felék lehetnek, de általában a rendellenes bélműködés következménye ez a kellemetlen állapot.

Ezt kiválthatja a kevés folyadékbevitel, rostban szegény táplálék fogyasztása, vagy ha normál életmódot, étkezést megzavarja valami, például utazás. A szorulás okai kereshetőek a mozgásszegény életmódban és a stressz okozta feszültség is kiválthatja, vagy a túl sok hashajtó szedése, ami egy idő után hozzászokást, bélrenyheséget eredményezhet.

Más betegségek járulékos tüneteként is elkönyvelhető a szorulás okai, például a széklet visszatartása aranyér miatt, neurológiai probléma, mint például Parkinson-kór vagy szklerózis multiplex, cukorbetegség, stb. A szorulás okai között megtalálhatóak a gyógyszerek nem kívánt mellékhatásai (különös tekintettel a fájdalomcsillapítók, narkotikumok, antidepresszánsok, egyes vízhajtók, vasvegyületek és alumínium hidroxid, valamint szívgyógyszerek, kalcium antagonisták), pszichés betegségek, mint az anorexia, bulimia.

Néhány esetben a belek ideg- és izomfunkciójának a gyengülése is szerepelhet a szorulás okai között. A szorulás következménye a puffadás vagy hasi fájdalom, ami csak fájdalmas, nehéz székelés után enyhül. Normál körülmények között, a vastagbélben víz szívódik fel a székletből, de ha a széklet haladása lelassul, több víz és méreganyag jut vissza a szervezetbe.